Program 2019-2023

Moimi priorytetami w Radzie Miasta będą:

  1. rozbudowa biblioteki na Dąbrowie – Na naszej dzielnicy mieści się biblioteka bijąca rekordy wypożyczonych książek, audiobooków i gier planszowych. Organizowany jest tutaj szereg zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jednocześnie jest to jedna z najmniejszych placówek w mieście. Mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 47, ul. Nagietkowa 73, wejście od strony kościoła. Lokalizacja jest dobra. Pojawiła się konieczność rozbudowy. Na sesjach Młodzieżowej Rady Dzielnicy Dąbrowa pojawił się pomysł, aby nie robić tego kosztem sal lekcyjnych mieszczących się za ścianą biblioteki. Młodzież zaproponowała rozbudowę placówki na zewnątrz – w miejscu obecnego trawnika stworzyć oszkloną przestrzeń z czytelnią, miejscem na warsztaty i przestrzenią na książki. W Radzie Miasta chcę ten pomysł zrealizować.
  2. budowa buspasa wzdłuż Chwaszczyńskiej, Wielkopolskiej i Nowowiczlińskiej – abyśmy mogli szybko dojechać autobusem lub trolejbusem do centrum, również w godzinach szczytu. Aby komunikacja miejska w naszych dzielnicach była jeszcze bardziej punktualna. Chcę, aby buspas powstał już od Tesco do Karwin I i w drugą stronę, na Wielkopolskiej pod górę – czyli w miejscach, gdzie się najbardziej korkuje.
  3. dokończenie sieci dróg rowerowych – sieć ścieżek rowerowych jest niekompletna. Będę zabiegał o rozwiązania dla rowerzystów, w szczególności w miejscach najbardziej niebezpiecznych,
  4. wymiana nawierzchni na boiskach sportowych – chcę przeprowadzić gruntowny remont boisk na Dąbrowie, Karwinach i Kacku – tych do piłki nożnej oraz wielofunkcyjnych,
  5. budowa nowych placów zabaw – i na istniejących tworzyć nowe atrakcje, a tym urządzenia przystosowane do zabawy dla dzieci niepełnosprawnych,
  6. nasadzenie nowych drzew i krzewów – stawiam sobie na cel, aby na każdej z naszych dzielnic (Dąbrowa, Karwiny, Mały Kack i Wielki Kack) zostało posadzonych przynajmniej po 200 drzew. Cieszę się, że w naszym mieście jest dużo zieleni, jednak są takie miejsca, w których jej jeszcze brakuje,
  7. poprawa dostępu do lasu – lasy otaczają nasze dzielnice z każdej strony, jednak czasem, mimo, że jest tak blisko, to aby do niego dojść trzeba przejść kilka kilometrów. Na granicy stają nam płoty, ulice, rzeki, skarpy. Jako Rada Dzielnicy udało nam się wpisać do koncepcji budowy Trasy Kaszubskiej kładki pieszo-rowerowej, która połączy Szafranową a lasem. Nad Kaczą mógłby powstać mostek, wejścia do lasu na naszych dzielnicach powinny został przystosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.
  8. wsparcie dla klubów seniora – zawsze będę pamiętał o naszych kochanych seniorach na Dąbrowie. Wesprę również działania klubów na Karwinach, Wielkim i Małym Kacku.
  9. oświetlenie kolejnych ciemnych miejsc – to pomysł, który realizuję już od 8 lat. Latarnie stanęły już przy szkołach oraz przy ulicach: Głogowa, Łopianowa, Koperkowa, Kameliowa, Miłkowa, Gorczycowa i Rumiankowa. Trwają już prace projektowe dla ulic Kolonia, Łanowa, Nagietkowa przy Poczcie, Sojowa oraz plac zabaw przy Szafranowej. Chcę, by program był kontynuowany również na innych dzielnicach i aby miejsca mógł wskazywać każdy mieszkaniec.
  10. remonty dróg osiedlowych i budowa chodników – są miejsca na naszych dzielnicy gdzie brakuje chodników, część ulic są nieutwardzone. Zmieńmy to!
  11. zwiększenie liczby miejsc do rekreacji i spotkań integracyjnych – miejsca na piknik, do grillowania, wspólnych ćwiczeń, małego koncertu, na spacer z dziećmi i wspólne spędzanie czasu wszystkich pokoleń.
  12. stworzenie planów zagospodarowania dla naszych dzielnic – nasze miasto jest w dużej mierze pokryte planami miejscowymi. Dzięki nim zabudowa nie powstaje chaotycznie. Wszyscy też mogą sprawdzić, w którym miejscu docelowo będzie przebiegać droga i czy w sąsiedztwie może powstać zabudowa. Takich planów jednak brakuje na zabudowanej części Dąbrowy i na Karwinach. Brak tego dokumentu powoduje, że w niektórych miejscach droga się urywa, a przed czyimś balkonem wyrosła ściana nowego sklepu. Będę zabiegał o przeprowadzenie konsultacji społecznych i utworzenie razem z mieszkańcami planów dla newralgicznych części naszych dzielnic.
  13. przystosowanie miasta do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – każda przeprowadzana w naszym mieście inwestycja powinna zakładać dostosowanie danej przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych. Osoby na wózkach inwalidzkich, niesłyszące czy niewidzące też chcą korzystać z usług kulturalnych, oświatowych, sklepów, czy po prostu pójść na spacer. Umożliwmy im to!
  14. wsparcie dla służby zdrowia – służbą zdrowia w naszym mieście administruje samorząd województwa. Jednak jako miasto możemy wspierać te działania, dążyć do tego, aby były jeszcze lepsze, aby mieszkańcy naszego miasta mieli lepszy dostęp do specjalistów, aby w placówkach był odpowiedni sprzęt, a co za tym idzie, byśmy byli zdrowsi. Ponadto chcę organizować programy prozdrowotne.

Dodaj komentarz