O mnie

Główne obszary działania: Zdrowie, Bezpieczeństwo, Pomoc Społeczna, 
Budżet Obywatelski, Infrastruktura, Zrównoważony Transport, 
Gdynia bez barier, Integracja, Młodzież.


Gdynianin od urodzenia, radny miejski, od dwóch dekad aktywny działacz społeczny w dziedzinie zdrowia, ratownictwa i integracji, wolontariusz, dziennikarz obywatelski. Wychowany na Karwinach, od ponad 20 lat mieszkaniec Dąbrowy.

W Radzie Miasta Gdyni reprezentuje dzielnice Dąbrowa, Karwiny, Wielki i Mały Kack. Pełnię funkcję Przewodniczącego Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia oraz wiceprzewodniczącego komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Zasiadam również w komisjach: Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa, Planowania Przestrzennego i Strategii oraz Budżetowej. Wcześniej przez 8 lat działałem jako radny dzielnicy, z czego przez zostałem wybrany przewodniczącym zarządu Dzielnicy Dąbrowa.

Zdrowie jest najważniejsze

Uważam, że niezwykle ważne jest wsparcie najbardziej potrzebujących, pomoc w wychodzeniu z kryzysów, przeciwdziałanie przemocy i walka z uzależnieniami. Przy Gdyńskim Centrum Zdrowia pełnię funkcję wiceprzewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zajmuję się tam m.in. tematami ograniczenia dostępu do alkoholu dla osób nieletnich, czy też pomocy rodzinom w kryzysie.

Jako przewodniczący Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia musiałem szybko reagować podczas wielu kryzysów, które spotkały nas w ostatnich latach. Myślę tu m.in. o pandemii, migracji związanej z wojną w Ukrainie, wysokiej inflacji, przepisach prawa odbierających miastu znaczną część wpływów z podatków. Były one przecież w dużej mierze przeznaczone na pomoc mieszkańcom, wzrost wynagrodzeń czy planowane inwestycje.

Działam w Społecznej Radzie Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, gdzie wspieram wymianę floty ambulansów, zakup nowego sprzętu i lepsze warunki dla kadry. Wszystko to dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta. Z dumą obserwuję, że stacja pogotowia jest aktualnie na najlepszym od lat poziomie, ale równocześnie dostrzegam, że mamy na tym polu jeszcze dużo do zrobienia.

Od 2006 roku prowadzę organizację pozarządową działającą w dziedzinie zdrowia: pierwszej pomocy, krwiodawstwa i transplantologii. 

Dla bezpieczeństwa mieszkańców zabiegam o instalację ogólnodostępnych defibrylatorów AED, dzięki niemu wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi. Pierwszy powstał przy dużej szkole na Dąbrowie, kolejne na Fikakowie i Karwinach.

Dla wszystkich mieszkańców Gdyni

Spośród złożonych do budżetu obywatelskiego projektów większość spodobała się mieszkańcom – w ciągu 10 edycji do realizacji trafiło aż 43 z nich. To rekord w skali naszego miasta. Dzięki tym osiągnięciom uzyskałem nominację do społecznej rady ds. Budżetu Obywatelskiego. 

Wszystkich mieszkańców zapraszam na bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy, samoobrony, kurs tańca towarzyskiego i różne zajęcia sportowe. Zajmuję się organizacją festynów rodzinnych. Przygotowuję biegi przełajowe, wyścigi rowerowe i olimpiadę przedszkolaka. 

Działając w radzie dzielnicy zajmowałem się przede wszystkim poprawą infrastruktury. Prowadziłem program kompleksowego oświetlenia ciemnych miejsc na dzielnicy. W jego ramach przeprowadzono ponad 20 inwestycji. Z mojej inicjatywy powstały m.in. dwie siłownie plenerowe, rozbudowany plac zabaw przy ulicy Szafranowej, powiększony i oświetlony skatepark, odnowiona bieżnia do skoku w dal i wymienione kosze do koszykówki. Dosadzono także wiele drzew, krzewów i wieloletnich cebul kwiatowych. Młodzież i dzieci mogą korzystać z nowego boiska i piramidy linowej.

Zainaugurowałem działanie kół robotyki, teatralnego i warsztatów rękodzieła. To z mojej inicjatywy na Dąbrowie rozpoczęło działalność pierwsze dzielnicowe kino letnie. Dwa razy w roku organizuję dni z grami planszowymi.

Razem z osobami z niepełnosprawnościami działamy, aby nasze miasto pozbawić wszelkich barier.

Każdą z decyzji konsultuję z mieszkańcami na spotkaniach, dyżurach, wspólnych spacerach i za pośrednictwem portali społecznościowych. Jestem przekonany, że to mieszkańcy najlepiej wiedzą, co jest im najbardziej potrzebne.

Prywatnie

Moja rodzina jest związana z Gdynią od lat 50., a ja mieszkam tu od urodzenia. Ukończyłem Akademię Morską (obecnie Uniwersytet Morski Gdynia). Od ponad 5 lat jestem nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Prowadzę również warsztaty dla pracowników, którzy pomagają osobom z różnymi niepełnosprawnościami lub innymi utrudnieniami.

Wolny czas spędzam na parkiecie tanecznym, przygotowując się do ogólnopolskich zawodów w tańcu towarzyskim. Uwielbiam też chodzić do gdyńskich teatrów, spędzać czas w muzeach i galeriach sztuki na całym świecie. W czasie urlopu lubię wybierać mało uczęszczane kierunki. Mogę tam w spokoju odpocząć i poznać inne kultury.

Działam również w Stowarzyszeniu Tanecznym Tańcz’My. Jestem tam przewodniczącym KR, pomagam w przygotowaniu zawodów sportowych oraz organizuję bezpłatne treningi.

 

Podstawowe informacje:
– Urodziny: 19 maja
– Imieniny: 26 listopada
– Miejsce urodzenia: Gdynia
– Miejsce zamieszkania: Gdynia Dąbrowa

Działalność społeczna:
– Zobacz oddzielny artykuł

Zainteresowania:
– działalność społeczna, 
– wolontariat, 
– dziennikarstwo obywatelskie (więcej),
– Gdynia (historia, teraźniejszość i przyszłość naszego miasta),
– architektura modernistyczna,
– kino i teatr.

Sport:
– taniec towarzyski,
– jazda na rowerze,
– sporty wodne, w szczególności pływanie i kajakarstwo.

Nagrody i wyróżnienia:
– Laureat nagrody Srebrnego Śledzia za działalność organizacji pozarządowej w Gdyni (2017)
– II miejsce w VII edycji konkursu dla Młodych Liderów im. Andrzeja Walentynowicza (2012)
– Zasłużony dla Krwiodawstwa w Gdyni (2011)
– Sopocki Wolontariusz Roku – wolontariat grupowy (2011)
– Wyróżnienie w konkursie na Najlepszego Studenta „Studencki Nobel” (2010)
– Złota odznaka „Za zasługi dla krwiodawstwa w Policji” (2010)
– Odznaka Honorowa Policyjnego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Gdyni (2009)
– Medal z okazji 90-lecia PCK (2009)
– Odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia (2009)

Media społecznościowe:

www.linkedin.com/in/ldzierzak/

www.facebook.com/lechoslaw.dzierzak

www.instagram.com/ldzierzak/

www.twitter.com/LDzierzak

www.tiktok.com/@lechoslawgdynia

 

Zobacz sekcję WIDEO

fot. Przemysław Kozłowski / Gdynia.pl