Poprawa mobilności dzielnicy Dąbrowa w 10 krokach

Poprawa mobilności dzielnicy Dąbrowa w 10 krokach

Wraz z rozwojem Dąbrowy i okolic pojawiają się nowe problemy związane z mobilnością naszej dzielnicy. Poniżej przedstawiam w 10 krokach propozycję działań, które w moim przekonaniu rozwiążą znaczną część z nich. Zdaję sobie sprawę, że nie są to proste kroki, ale działając wspólnie jesteśmy w stanie pokonać choć część tej trasy.

Krok 1 – rozbudowa wąskiego gardła wjazdu do dzielnicy poprzez dobudowanie brakującego pasa jezdni wzdłuż ulicy Nowowiczlińskiej. Ułatwi to wjazd na dzielnicę, a także zmniejszy korki na ul. Chwaszczyńskiej i samej Nowowiczlińskiej.

Krok 2 – wybudowanie Buspasa wzdłuż ulicy Wielkopolskiej, Chwaszczyńskiej i Nowowiczlińskiej.

Krok 3 – przebudowa skrzyżowania „Dąbrowa Centrum” i wydzielenie lewo- i prawo skrętów.

Krok 4 – połączenie dąbrowskiej ścieżki rowerowej ze ścieżką rowerową na Karwinach i uzupełnienie pozostałych brakujących odcinków ścieżki rowerowej na trasie z Dąbrowy do Centrum.

Krok 5 – zwiększenie jakości komunikacji miejskiej poprzez m.in. systematyczne zwiększanie ilości kursów na aktualnych liniach, uruchamianie nowych połączeń (np.: linia nocna łącząca Sopot z Dąbrową – również w tygodniu). W dalszym ciągu polepszanie jakości taboru oraz ustawienie tablic Tristar przy dąbrowskich przystankach informujących o godzinie przyjazdu autobusu.

Krok 6 – rozwiązanie problemów mobilności w dzielnicy, szczególnie w okolicach szkół, z uwagą na bezpieczeństwo stosowanych rozwiązań oraz wygodę ich użytkowania. Nie kierowanie ruchu samochodów poprzez osiedla domków jednorodzinnych, tak jak często dzieje się to obecnie.

Krok 7 – dopilnowanie aby plany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w postaci budowy Trasy Kaszubskiej, Obwodnicy Metropolitalnej i rozbudowy węzła Obwodnicy Trójmiasta „Wielki Kack” nie doprowadziły do zakorkowania naszej dzielnicy.

Krok 8 – ciągła rozbudowa infrastruktury rowerowej przez co uatrakcyjnienie tego środka transportu; nowe stojaki rowerowe w punktach docelowych podróży oraz punkt wypożyczenia roweru miejskiego. Możliwość wypożyczenia roweru na Dąbrowie, zjechania im do centrum, tam go oddania i powrót pod górkę autobusem lub przesiadka na rower elektryczny poszerzyłaby ilość osób mogących dokonać wyboru tego rodzaju transportu.

Krok 9 – Łatwy i zsynchronizowany dojazd do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej umożliwiający szybką przesiadkę, a także pozostawienie możliwości dalszego rozwoju PKM w tym również na Dąbrowę, Wiczlino i Chwarzno, co pomoże rozwiązać problemy mobilności po dalszej zabudowie tych terenów (za 30… 50… lat).

Krok 10 – edukacja dla mobilności wśród dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Zachęcanie i namawianie do wykorzystywania alternatywnych środków transportu.

Zachęcam wszystkich do dyskusji oraz przesyłania uwag i propozycji.

(http://mlodagdynia.pl/czytaj/oddech-miasta/7382)