Oddajcie krew na wakacjach

Oddajcie krew na wakacjach

Wakacje – jak najbardziej, ale nie od oddawania krwi. Właśnie w tym okresie występują największej jej braki. Przez częstsze podróże zdarza się więcej wypadków komunikacyjnych, po których u rannych potrzebne są przytoczenia krwi.

Równolegle mniej krwi trafia do banków krwi, gdyż wielu stałych krwiodawców robi sobie przerwę od oddawania krwi.

Nie ma studentów, a przez to zbiórek krwi przy uczelniach, które przynoszą niezły zastrzyk nowych zapasów krwi. Nie ma też sensu organizacja zbiórek krwi przy szkołach średnich. Dużo mniej krwi się też zbiera przy zakładach produkcyjnych. Przez sezon urlopowy jest mniej pracowników, a i pracodawcy niechętnie dają wolne na oddanie krwi, jak danego pracownika nie ma kto zastąpić.

Staramy się dotrzeć do turystów, aby oddali krew podczas spędzania wakacji w naszym mieście. Zachęcamy też wszystkich naszych stałych dawców, aby zaplanowali sobie oddanie krwi jeszcze w okresie wakacyjnym. Najlepiej tu, w Redłowie, we Wrzeszczu, albo podczas ambulansowych akcji poboru krwi. Jeśli nie ma takiej możliwości to w innym rejonie Polski. Krew można oddać z pięknym widokiem na Tatry, nad jeziorem mazurskim, patrząc na Jasną Górę w Częstochowie i we wielu innych pięknych miejscach naszego kraju. Jeśli spędzacie choć część wakacji w Polsce – oddajcie krew, pomóżcie ratować życie potrzebujących.

Krew pełną można oddawać co 8 tygodni. Co ważne – ta przerwa dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn. Ograniczenie dotyczy ilości pobrań: kobiety maksymalnie 4 razy w roku, mężczyźni 6 razy. Jednak kobieta nie musi czekać całych 3 miesięcy, dla niej też przerwa w oddawaniu krwi pełnej wynosi 8 tygodni. Panie, które oddawały krew w drugiej połowie czerwca już mogą przyjść na ponowną donację, a za 8 tygodni na kolejną. Później będą musiały zrobić sobie dłuższą przerwę, ale później stan zapasów krwi najprawdopodobniej będzie dużo lepszy. Oddajcie ją teraz.

Do zobaczenia w centrum krwiodawstwa i na akcjach ambulansowych.

RCKiK Redłowo (ul. Powstania Styczniowego 9b)

pon-pt 7.15-12.30

RCKiK Wrzeszcz (ul. Hoene-Wrońskiego 4)

pon-pt 7.15-16.30

sob 7.15-12.15

VIDEO:

https://www.facebook.com/KrewAktywni.org/videos/o.451645674998103/528630197292791/?type=2&theater

ZA: Młoda Gdynia