Inauguracja Obchodów Roku Franciszki Cegielskiej

Inauguracja Obchodów Roku Franciszki Cegielskiej

Była wielką postacią polskiego samorządu i uczczenie Jej pamięci wymaga specjalnych kroków. W środę 25 lutego 2015 r. zainaugurowane zostały oficjalne obchody Roku Franciszki Cegielskiej w Gdyni. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół nr 14, w którego skład wchodzą SP 47 i Gimnazjum nr 19 – obie placówki noszą imię byłej prezydent naszego miasta.

W październiku tego roku minie 15 lat od śmierci Franciszki Cegielskiej. Od tego czasu urodziło się już pokolenie gdynian, które może nie pamiętać prezydent. Dlatego radni miasta zadecydowali, aby rok 2015 poświęcić tej wybitnej postaci. Specjalną rezolucję przyjęli w grudniu ubiegłego roku.

Franciszkę Cegielską zaliczamy do grona osób, które w Gdyni miały odwagę realizować odważne marzenia i niezwykłe wizje. Wspominając wielkie dzieło odbudowy samorządu, odbudowanie dumy gdynian, że żyją w szczególnym mieście, z silną więzią pomiędzy jej mieszkańcami myślimy właśnie o niej. W trakcie dwóch kadencji prezydenckich powstał fundament nowoczesnego miasta. Wspominając Franciszkę mówimy, iż odeszła pokonana przez chorobę. Fakt, że dziś w takich sposób chcemy ją pamiętać świadczy o tym, że to ona pokonała chorobę i przeszła do historii zapisana w naszych sercach. Naszym wspólnym zadaniem jest to, by ta pamięć przechodziła na kolejne pokolenia, które budując w przyszłości naszą piękną Gdynię, będą pamiętać tę wielką, szczególną i niezwykłą postać – powiedział w trakcie uroczystości prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
Chciałbym aby każdy z nas, z fascynującej opowieści o Franciszce Cegielskiej mógł wziąć coś dla siebie, zaczerpnąć inspiracji, zachwycić się jej fragmentem i wziąć to ze sobą by czynić Gdynię jeszcze lepszym miejscem – dodał Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, przewodniczący gdyńskiej Rady Miasta.

W trakcie uroczystości zaprezentowany został także Społeczny Sztab Obchodów Roku Franciszki Cegielskiej, którego siedzibą jest Zespół Szkół nr 14. Z tej okazji na ścianie budynku Wojciech Szczurek, Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, Krzysztof Jankowski i Joanna Zielińskazamontowali okolicznościową tabliczkę.

W skład sztabu weszło 16 osób: Joanna Zielińska – przewodnicząca, Krzysztof Jankowski – pełnomocnik sztabu, Mariusz Sieraczkiewicz – pełnomocnik sztabu oraz Zdzisława Hacia, Jacek Friedrych, Maja Wagner, Paweł Brutel, Lechosław Dzierżak, Adam Borodo, Małgorzata Chojnowska, Monika Kalka, Mirosława Jaskulska, Jolanta Sobolewska, Grażyna Bojankowska-Zając, Arkadiusz Brzęczek, Sebastian Czajka.

W najbliższych miesiącach w Gdyni zaplanowano szereg wydarzeń poświęconych Franciszce Cegielskiej. Wśród nich są między innymi rozmaite konkursy dla młodzieży szkolnej, czy też turnieje sportowe oraz wystawy.

Trwa także zbiórka pamiątek związanych z byłą prezydent – zgłoszenia przyjmowane są na adres e-mail: franciszka@gdynia.pl.

(ZA: GDYNIA.PL)